Haber

ABD: İsrail operasyonlara günde 4 saat ara verecek

ABD, İsrail’in Perşembe gününden itibaren Gazze’nin kuzeyindeki operasyonlarını günde 4 saat süreyle durdurmayı kabul ettiğini duyurdu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, anlaşmanın sivillerin iki insani koridor üzerinden bölgeden kaçmasına olanak tanıyacağını ve bunun “önemli bir ilk adım” olduğunu söyledi. Kirby, “İsrailliler bize 4 saatlik mola sırasında bu bölgelerde askeri operasyon yapmayacaklarını bildirdi. Bu süreç bugün başlıyor.” dedi.

4 saatlik oturumun başlayacağı saatin 3 saat önceden duyurulacağını kaydeden Kirby, bu sonuca ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı arasındaki görüşme de dahil olmak üzere son günlerde ABD’li ve İsrailli yetkililerle yapılan istişareler yoluyla ulaşıldığını belirtti. Bakan Binyamin Netanyahu.


Beyaz Saray sözcüsü John KirbyFotoğraf: Anna Moneymaker/Getty Images

İsrail ve ABD, ateşkes ilanına “yalnızca Hamas’a fayda sağlayacağı” gerekçesiyle karşı çıktı. ABD, “ateşkes” yerine sivillerin bölgeyi terk edip yardım getirmesine imkan verecek “aralar” verilmesini savunurken, İsrail Başbakanı Netanyahu, Hamas’ın elindeki rehineler serbest bırakılmadıkça operasyonlara ara vermeyeceklerini söyledi.

CIA ve Mossad şefleri rehineler için Katar’da

Öte yandan 7 Ekim’de İsrail’e düzenlenen saldırılarda Hamas’ın kaçırdığı rehinelerin durumuna ilişkin gelişmeler yaşanıyor. CIA ve Mossad şefleri ile Katar Başbakanı arasında yapılan görüşmelerde konunun ele alındığı bildirildi. Katar’ın başkenti Doha’da. Görüşmelerde rehinelere ilişkin anlaşmanın detaylarının üzerinde çalışıldığı kaydedildi.

Gazze Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 7 Ekim’den bu yana İsrail operasyonlarında öldürülen Filistinli sayısının Perşembe günü itibarıyla 10 bin 812’ye çıktığı, hayatını kaybedenlerin yaklaşık yüzde 40’ının çocuk olduğu bildirildi. İsrail verilerine göre Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırılarında 1.400’den fazla kişi hayatını kaybetti, 240 kişi rehin alındı. İsrail ordusu, Hamas’a yönelik kara operasyonlarında 33 askerinin öldüğünü bildirdi.

rtr/BK,JD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu